2025. Júnuis 13. Péntek, Anett, Antal  
Ösztrogén- és progeszteronszint - Fontos az egyensúly
Mindkét hormonfajta a petefészkek szövetének terméke. Keletkezésük mennyiségét az agyalapi mirigy tüszőérlelő (FSH) és sárgatestérlelő (LH) serkentőhormonjai szabályozzák.

 

Minden leány újszülött petefészkeiben több százezer nyugvó őspetesejttel születik. Ezek a serdülőkor kezdetéig nyugalmi állapotban maradnak, a pubertáskor kezdetéig a hormonális funkciókat a szegycsont mögött elhelyezkedő csecsemőmirigy látja el. Ekkor ez sorvadni kezd, megkezdődik az agyalapi mirigy ciklusos serkentőhormon termelése, és elkezdődik az első menstruáció.

A perimenopauza időszaka – Az ösztrogéndominancia kialakulása

45-46 éves kor után, az úgynevezett perimenopauzában az ovuláció elmaradozhat, a tüszőhormon önmagában hullámzó, néha nagy mennyiségben termelődik, ezt nevezzük ösztrogén dominanciának. A vérzés rendszertelenebbé válik, így az agyalapi mirigy serkentőhormon termelése is pontatlan lesz. A sárgatest hormon hiányzik a ciklusok második felében, mely addig felváltotta és visszaszorította a további tüszőhormon termelést, így a pontatlanság mellé a ciklusok vérzése nem kívántan erőssé válhat. Ilyenkor a ciklus közepétől szedett sárgatest hormonhoz hasonló hatású tabletták (gesztagének) rendezhetik a vérzés pontosságát és mennyiségét. Ugyanígy később, a menopauzában tüszőhormon többlet okozta, sokszor tartós és erős vérzésrendetlenségek jelentkezhetnek. Szövettani tisztázás után a túlfejlődött nyálkahártya visszaszorítása tartósabb gesztagén szedéssel megszüntethető.

Ovuláció után, ha a Graaf-tüszőből kisodródott érett petesejt a méhkürtben megtermékenyült, nem sorvad el a petefészekben a sárgatest 10-12 nap után, mert a méhbe tartó, gyorsan osztódó és fejlődő embriókezdemény számára létfontos a további sárgatest hormon szintje még hónapokig. Ezért a fejlődő embrió maga termel az agyalapi mirigy helyett egy sárgatestserkentő hormont. Így, a nem lelökődő és beágyazódását biztosító méhnyálkahártya tovább fejlődik terhességi nyálkahártyává, és a beágyazódó magzati lepénynek jó alapja képződik.

Középidős terhességtől az egyre növekvő sárgatest hormon igényt már nem a petefészek, hanem a magzati lepény biztosítja nagy mennyiségben. A terhesség első hónapjaiban a petefészek sárgatestje, ha nem termel elegendő hormont, a magzati lepény tapadása, fejlődése kritikussá válhat. Vérezgetés jelzi a bajt, és fenyegető vetélés állapota alakulhat ki. Ilyenkor pótló sárgatest hormon adása félidőig feltétlenül szükséges.

Forrás: webbeteg.hu


 


<< Vissza a hirekhez