2024. Április 25. Csütörtök, Márk  
Így lehet tartósan fogyni változókorban
Sokak szerint lehetetlen lefogyni menopauza idején, mert a szervezetünkben zajló folyamatok a súlyvesztés ellen dolgoznak. Néhány okos tipp segíthet.
Tovább
Így enyhíthető a szorongás menopauza idején
A szorongás egyike annak a számos kellemetlen tünetnek, amellyel sok nő kényszerül megküzdeni, amikor a menopauza szakaszába lép. Szerencsére vannak módszerek, amelyekkel lehet rajta enyhíteni.
Tovább
Menopauza: honnan tudhatjuk, hogy elkezdődött?
Egyeseket váratlanul ér a változókor beköszönte, mások tudatosan készülnek rá. A legtöbb embernél már évekkel korábban megjelennek a klimaxot előrejelző tünetek. Mutatjuk, hogy melyek ezek, és honnan ismerhető fel, hogy valóban egy új életszakaszba léptünk.
Tovább
Menopauza - új lehetőségek kapujában
Számos nő retteg az öregedés gondolatától. Az ötvenedik életévükhöz közeledve, pánik félelem keríti hatalmába őket. - Hogyan tovább? Mi lesz velem? – teszik fel maguknak a kérdést. A menopauza bekövetkeztével a szorongás még erőteljesebbé válik. Nem egy esetben pedig depresszióhoz vezet.
Tovább
Élettani folyamatok a menopauza hátterében
Menopauza vagy klimax: mindkettő görög eredetű szó.
Tovább
Segítünk felismerni a betegségeket - Így végezze az önvizsgálatokat
Nem lehet elégszer hangsúlyozni a tényt, hogy egy-egy daganatos elváltozás korai észlelése és a korai szakaszban adott orvosi kezelés jelentősen megnöveli a túlélési esélyeket. Ennek tükrében igen fontos, hogy bizonyos önvizsgálatokat havi rendszerességgel mindenki végezzen el. Milyen önvizsgálatok ajánlottak?
Tovább
Petefészek-daganatok - Petefészekrák
A petefészek daganatai rendkívül sokfélék mind szövettani, mind szerkezeti, mind pedig funkcionális (hormontermelők vagy sem) szempontból. Léteznek jó- és rosszindulatú, valamint átmeneti formák. A gyakori funkcionális ciszták mindig jóindulatúak. A rosszindulatú petefészek-daganatok nagy része (közel 90 százaléka) hámsejteredetű (carcinoma).
Tovább
A méh- és hüvelysüllyedés tünetei
A középkorú nők fele küzd a problémával, azonban sokan nem mennek orvoshoz, mert szégyellik a panaszaikat, talán még ennél is többen érintettek. Kezelés hiányában javulás nem, csak az állapot romlása várható.
Tovább
Ezek a leggyakoribb betegségek az 50 feletti nőknél - Tünetek
50 felett el kell kezdenünk tudatosabban odafigyelni magunkra és testünk jeleire, hogy időben észrevegyük az esetleges elváltozásokat.
Tovább
Génteszt jelezheti, kinél várható korai menopauza
Hamarosan génteszt segítségével állapíthatják meg a nők már a húszas éveikben, hogy meddig tart termékenységük, meddig érdemes várniuk a gyermekvállalással.
Tovább
Mégsem segít a nőkön a szója
A fenti tüneteket a klimax idején a női nemi hormon, az ösztrogén szintjének változása okozza, ám sok nő nem szeretne hormonpótló készítményeket szedni emiatt, ezért inkább valamilyen természetes módszerhez folyamodnak.
Tovább
A klimaxos nőknek érdemes sok paradicsomot enniük
A paradicsomban gazdag étrend segíthet az emelkedett kockázatú, menopauzán átesett nőknél a mellrák kockázatának csökkentésében - derül ki egy friss kutatásból.
Tovább
Klimax: 5 egyszerű étel, ami segít elviselni a tüneteket
Tudta, hogy ételeivel is könnyíthet a változókori panaszokon? A levestől a desszertig adunk egy-egy tippet a dietetikus segítségével.
Tovább
A lépcsőzés alig ismert hatása
Nemcsak a vérnyomást csökkenti, hanem erősíti a lábizmokat a lépcsőzés, különösen az ösztrogénhormon hiányában szenvedő klimaxos nőknél, akik hajlamosak a szív-és érrendszeri és izomproblémákra - derítette ki az Észak-amerikai Menopauza Társaság (NAMS) Menopause című folyóiratában közzétett új tanulmány.
Tovább
A változókor és a párkapcsolat
Ha elmúlnak az ünnepek és ránk telepszik a szürke és hideg, hol fagyos, hol latyakos idő, hajlamosabbak vagyunk a lehangoltságra, ráadásul ilyenkor még a változókor testi és lelki tünetei is erősebben jelentkezhetnek.
Tovább
Női kockázat: a változókor utáni szívroham
A nőknél későbbi életkorban jelentkezik és gyakran halálosabb az első szívroham, mint a férfiaknál. Mi ennek az oka, és milyen figyelmeztető tünetei lehetnek a kockázatnövekedésnek?
Tovább
A vagina így változik korral
Szarkalábak, ősz hajszálak, itt-ott egy kicsivel jobban megereszkedett bőr: az öregedés elkerülhetetlen velejárói. Ezek a változások teljesen normálisak, és nem kell aggódnunk miattuk. Mint ahogyan amiatt sem, ha a vaginánk is változni kezd az évek múlásával, mivel ez is egy teljesen természetes folyamat.
Tovább
Hormonkezelés után az emlő ultrahang életet menthet
Több nő is kénytelen élete folyamán valamilyen hormontartalmú gyógyszert szedni, legyen szó mesterséges megtermékenyítésről, hormontartalmú fogamzásgátló alkalmazásáról vagy a menopauza tüneteinek csökkentéséről. Bármi is legyen az indok, az ilyen terápiák megnövelhetik a mellrák kialakulásának kockázatát. Dr. Gergely Mária, radiológus ennek okait és az ultrahangvizsgálat fontosságát ismerteti.
Tovább
Hogyan válasszunk testápolót és arckrémet?
Téli hidegben mindenki tapasztalhatja, különösen változókorban, hogy a bőre a szokásosnál szárazabb, sok esetben vörös, viszkető ekcémás foltok jelentkeznek a kézfejen, az arcon, a nyak területén. Ilyenkor a legfontosabb a megfelelő bőrápoló kozmetikumok megválasztása. Ez azonban megpróbáló feladat. Hogyan kezdjünk hozzá?
Tovább
Változókorban is legyen kellemes a karácsony!
Ha a változókorba lépett, akkor bizonyára rengeteg meseszép karácsonyon van túl. A párjával, a gyerekeivel, esetleg az unokáival számtalanszor körbeülték a gyertyafényes asztalt, és minden évben együtt élvezték a Szeretet Ünnepét. Együtt díszítették az illatos fenyőfát, együtt készítették el a mézeskalácsot. Az ajándékok bontását mindig mindenki izgatottan várta. Nem szabad engedni, hogy a kellemetlen tünetek, az ingerlékenység, a kialvatlanság elvegyék Öntől ezt az élményt!
Tovább


Lájkolj minket!
A HÉT TIPPJE
Milyen edzés hatékony klimax idején?

 A klimax, azaz a változókor a 40-es életévek vége felé kezdődik a nőknél, és egy több éven át tartó folyamat. Ez idő alatt fokozatosan leáll a petefészkek működése, amelyek így egyre kevesebb női hormont termelnek. Emiatt válik rendszertelenné, majd marad el végleg a menzesz. Ami azt jelenti, hogy a szervezetnek egy idő után már nem kell energiát fektetnie abba, hogy hónapról-hónapra méhnyálkahártyát építsen. Az így „megspórolt” energia tehát a tartalékba vándorol, azaz ha nem vigyázunk, zsírpárnákká alakul át!

 
Ezért lesz a körtéből alma…
A hormonális változások hatására a női test vonalai ugyancsak megváltoznak. Még aki „körte” típusú volt, azaz inkább csípőre és combra hízott korábban, hirtelen elkezdhet hasra és karra gyarapodni, azaz „alma” típusúvá válni. A folyamat persze megfékezhető, méghozzá okos étkezéssel és némi testmozgással.
 
 
Kardió- vagy súlyzós edzés jobb egy klimaxos nőnek?
Nőknél örök dilemma, hogy súlyzózzanak-e, mert attól tartanak, hogy ettől „férfias” izmaik keletkeznek. Pedig semmi ok az aggodalomra: a hatalmas muszklikért rendkívül keményen kellene edzeni, mellette pedig egyfajta célzottan izomtömeg-növelő táplálkozásra is át kéne állni. Bátran lehet tehát súlyzós edzéseket folytatni, ráadásul ez a fajta izommunka a csontritkulás kockázatát is csökkentheti. Ugyanakkor az izzasztó kardióedzések – ez lehet mindössze tempós gyaloglás a szabadban! – sem hiábavalóak, mivel ezek a legjobb „zsírégetők”, azaz testsúlycsökkentés céljára is ideálisak.
 
 
Forrás: Egeszsegkalauz.hu