2024. Október 09. Szerda, Dénes  
Hajhullás a változó korban
A női változókor gyakran a hajat is érinti. A hormonális változások sok esetben hajhulláshoz vezethetnek.
Tovább
Menopauza: második kamaszkor?
A női klimax évei alatt bekövetkező változások miatt visszatérhetnek olyan problémák, melyekkel a kamaszkorban találkozunk először: ilyenek a pattanások és a zsíros bőr is.
Tovább
Klimax: a nő lelkét is megviseli
Bár a menopauza velejáróit nem lehet megelőzni, súlyosságukat azonban lehet csökkenteni. Nem kell megijedni, számos kezelés nyújt segítséget a változókorba lépett hölgyeknek.
Tovább
A babavárás titkai
Kata megengedi nekünk, hogy betekintést nyerjünk az életébe egy pillanatra, és együtt örülhessünk vele második gyermekének.
Tovább
Gyötör az álmatlanság
A változókor kialakulásával az alvásban is bekövetkezik néhány természetes változás. A mély alvás hossza csökken, gyakoriak az éjjeli ébredések.
Tovább
Menopauza és koleszterin
A HDL-koleszterin árthat a változókorban lévő nőknek: elősegítheti a veszélyes érelmeszesedést, ami súlyos szívproblémákhoz vezethet.
Tovább
A változókor nem betegség, nem kell félni
A változókor nem betegség, természetes állapot, mégis sok asszonynál jelentős problémákat okoz. Addig kiegyensúlyozott nők válhatnak szorongóvá, idegessé.
Tovább
Lelki nehézségek
ár teljesen természetes élettani folyamatról van szó, a hormonális változások olyan tünetekkel járhatnak együtt, amelyeket - legalábbis kezdetben - nehéz elviselni, megszokni. A változókor ugyanis fokozza a nyugtalanságra, ingerlékenységre, csökkent koncentrációra, depresszióra, szorongásra, lehangoltságra, fáradtságra való hajlamot.
Tovább


Lájkolj minket!
A HÉT TIPPJE
Milyen edzés hatékony klimax idején?

 A klimax, azaz a változókor a 40-es életévek vége felé kezdődik a nőknél, és egy több éven át tartó folyamat. Ez idő alatt fokozatosan leáll a petefészkek működése, amelyek így egyre kevesebb női hormont termelnek. Emiatt válik rendszertelenné, majd marad el végleg a menzesz. Ami azt jelenti, hogy a szervezetnek egy idő után már nem kell energiát fektetnie abba, hogy hónapról-hónapra méhnyálkahártyát építsen. Az így „megspórolt” energia tehát a tartalékba vándorol, azaz ha nem vigyázunk, zsírpárnákká alakul át!

 
Ezért lesz a körtéből alma…
A hormonális változások hatására a női test vonalai ugyancsak megváltoznak. Még aki „körte” típusú volt, azaz inkább csípőre és combra hízott korábban, hirtelen elkezdhet hasra és karra gyarapodni, azaz „alma” típusúvá válni. A folyamat persze megfékezhető, méghozzá okos étkezéssel és némi testmozgással.
 
 
Kardió- vagy súlyzós edzés jobb egy klimaxos nőnek?
Nőknél örök dilemma, hogy súlyzózzanak-e, mert attól tartanak, hogy ettől „férfias” izmaik keletkeznek. Pedig semmi ok az aggodalomra: a hatalmas muszklikért rendkívül keményen kellene edzeni, mellette pedig egyfajta célzottan izomtömeg-növelő táplálkozásra is át kéne állni. Bátran lehet tehát súlyzós edzéseket folytatni, ráadásul ez a fajta izommunka a csontritkulás kockázatát is csökkentheti. Ugyanakkor az izzasztó kardióedzések – ez lehet mindössze tempós gyaloglás a szabadban! – sem hiábavalóak, mivel ezek a legjobb „zsírégetők”, azaz testsúlycsökkentés céljára is ideálisak.
 
 
Forrás: Egeszsegkalauz.hu