2024. Április 20. Szombat, Tivadar  
A vitaminok és ásványi anyagok szerepe a menopauza tüneteinek csökkentésében
A menopauza a női lét természetes velejárója, és egy bizonyos életkor felett minden hölgyet érint. A változókor folyamatával tulajdonképpen a nők életük harmadik szakaszába lépnek, melynek végeredményeként a reproduktív, vagyis fogamzóképes életszakaszuk lezárul. Milyen étrend-kiegészítők segíthetnek átvészelni az időszakot?

 

A sokszor korántsem kellemes tünetekkel járó átmenetet érdemes komolyan venni, hiszen a menopauza beköszöntével a női szervezetben hatalmas változások lépnek életbe. Legutóbb a pubertás kor küszöbén zajlottak ehhez hasonló grandiózus változások, amelyek beindították a petefészkek hormontermelését – most pedig mindez szépen lassan leáll.

A változókor nagy átlagban 50 éves koruk körül éri el a hölgyeket, természetesen azonban ettől jó pár évvel hamarabb, vagy éppen később sem kirívó a folyamat észlelése. A csökkenő ösztrogénszint következtében nem csupán az ovulációk és a ciklikusan ismétlődő havi vérzések maradnak el, hanem ettől jóval bonyolultabb változások is kezdődnek.

Tehetünk-e vitaminokkal és ásványi anyagokkal a kellemetlen tünetek ellen?

Köztudott, hogy a menopauza után fellépő csontritkulás kockázata csökkenthető a megfelelő mennyiségű kalcium és D-vitamin pótlásával. Érdemes erre már a menopauza első jeleinél (pl. szabálytalanná váló havi ciklusok) fokozottan figyelni, és a táplálkozási szokásokon úgy alakítani, hogy abban a korábbinál nagyobb arányban jusson szerep a különféle tejtermékeknek, illetve a kalciumban gazdag gyümölcsöknek, zöldségeknek.

A D-vitamin megfelelő vérszintjének elérése érdekében érdemes az új hazai ajánlásoknak megfelelő mértékben gondoskodni annak pótlásáról. Az olajos halkonzervek fogyasztása nem csupán a D-vitamin szinten tartásban játszik fontos szerepet, de omega-3 zsírsav tartalma révén jó hatással van az érrendszerre is.

Az anyagcsere lassulásával nagymértékben megnő a testzsír-százalék, és ezzel párhuzamosan a testsúly növekedésének a kockázata. Csökkentett kalória bevitellel, tudatosan újragondolt táplálkozási szokásokkal azonban sok esetben elkerülhető a komolyabb elhízás. Érdemes minél több növényi rostot (zöldség, gyümölcs) fogyasztani, ez többek közt a széklet optimalizálásában is segíthet.

Bizonyos magvak (dió, mandula) rendszeres fogyasztása révén a B-vitaminok és az E-vitamin jótékony hatása érhető el, amely többek közt enyhítheti a hüvelyszárazságot és a különféle bőrtüneteket.

Egy viszonylag népszerű, ám mégis sokat vitatott tápanyag a szója, melynek menopauzában kifejtett jótékony hatása többek közt az általa tartalmazott fitoösztrogéneknek köszönhető. Ezen anyagok szerkezetükben a női szervezet ösztrogénjéhez igencsak hasonló karakterük révén képesek azok természetes „receptoraihoz” kötődni, és ösztrogénszerű hatásokat kifejteni. Emiatt a kellemetlen változókori tünetek enyhítése érdekében bevethető a szója. Azonban adagolására érdemes odafigyelni (tartósan maximum napi néhány 10 mg bevitel javallott), mivel - mint minden kémiai anyag - a fitoösztrogének is okozhatnak mellékhatásokat.

Elegendő mennyiségű cink és magnézium fogyasztása elengedhetetlen a csontrendszer integritásának megőrzéséhez, illetve többek közt az olyan kellemetlen tünetek, mint a libidó csökkenése, vagy az enyhébb pszichés problémák kivédésében.

Forrás: webbeteg.hu


 


<< Vissza a hirekhez