Ám mégis, ha ilyet látunk, izgalommal vegyes félelem tölt el. Lássuk, milyen okai lehetnek a pecsételő vérzésnek.
Legtöbbször az ok semmi komoly, esetleg ingadozik a hormonháztartás – ez főleg a menstruáció kezdetekor, pubertás korban fordul elő, vagy a menopauza idejéhez közeli életkorban. Egy dolog biztos: a pecsételő vérzés soha nem normális. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy valami nincs rendben veled, de mindenképpen keress fel egy nőgyógyász szakorvost, hogy a kérdőjelek helyére pontok kerülhessenek.
Amikor az okokat vizsgálják, feltérképezik a körülményeket. Megnézik a korod, azt, hogy esetleg várandós vagy-e, rákérdeznek, hogy szedsz-e fogamzásgátló tablettát és mióta.
A tabletta ugyanis adhat egy olyan löketet a hormonjaidnak, amelynek hatására esetleg így reagál a szervezeted.
Ha már régóta szedsz tablettát, és nemrég váltottál, akkor is előfordulhat pecsételő vérzés, sőt akkor is, ha elfelejtettél bevenni egy tablettát.
A termékenységi ciklus kezdetekor a pecsételő vérzés több különböző dolgot is takarhat. A menzesz kezdetekor a vérzés még meglehetősen szabálytalan, akár több hónapig is. Extrémebb esetben akár évekig nem áll be a ciklus. Ez azért van, mert az agy, a petefészkek és a méh még nem dolgozik szinkronban. Ennek hormonális okai vannak.
A szexuálisan aktív fiatalkorban közösülés után is előfordulhat pecsételés. Ez különösen jellemző a szexuális élet kezdetén, vagy ha védekezés nélkül vagytok együtt.
A vérzés jelezhet valamilyen szexuális úton terjedő fertőzést is, mint a chlamydia vagy a gonorrhea. Ezeket a betegségeket azonnal kezelni kell.
A pecsételést okozhatja a méhszájon lévő apró seb is, amit szintén szakorvosnak kell ellátnia.
Nagyon ritkán a szex utáni pecsételő vérzés méhnyakrák előjele is lehet, ezért ha ilyet tapasztalsz, feltétlenül fordulj orvoshoz. A nőgyógyász ilyenkor – akár soron kívül – kenetet vesz, amelyet ellenőrzésre küld.
Sajnos a ciklus közepén jelentkező pecsételő vérzés jelezhet vetélést, méhen kívüli terhességet (ebben az állapotban a terhesség nem a méhben, hanem azon kívül, pl. a petevezetőben fejlődik, növekszik, feszítve környezetét, vérzést okozva).
Bármilyen apró sérülés a hüvely falán szintén okozhat vérzést, ugyanis itt sok-sok ér húzódik, így a terület könnyen vérezhet, ha megkarcolod, megsérted valamivel.
Ha pecsételő vérzést tapasztalsz, akár hosszabb időn át fennáll ez az állapot, fordulj nőgyógyászhoz, mert komolyabb betegség előjele is lehet a vérzés.
INTIMZONA.HU/DMD
<< Vissza a hirekhez